Autor: Magdalena Samozwaniec
Tytuł: Trzymajmy się! Życiowe porady dla starych i młodych
Zebrał i opracował: Rafał Podraza
Wydawnictwo: Iskry
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 210
O Magdalenie
Kim była Magdalena Samozwaniec? Mądrą kobietą, płodną pisarką, satyryczką, córką Wojciecha Kossaka - polskiego malarza batalisty i portrecisty, siostrą Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - wrażliwej i zdolnej poetki. W zebranych przez Rafała Podrazę felietonach i wspomnieniach, wydanych w przedstawianej przeze mnie książce - czytelnik odnajdzie wszystkie te wcielenia Magdaleny. Samozwaniec opowiada w nich o sobie z niezwykłą szczerością, bez ozdobników, a jednocześnie pamiętając wciąż o własnej wartości jako pisarki. Otwiera przed czytelnikiem drzwi do świata Kossaków - w którym to główne role odgrywali Tatko, Mamidło, ukochana siostra Lilka, a później także wielka podpora Magdaleny - Zygmunt Niewiadowski (drugi mąż). W tym świecie nie było miejsca na konwenanse, Magdalena dorastała za to otoczona rodzicielską miłością, nietuzinkowymi, sławnymi ówcześnie ludźmi, pięknymi obrazami, nie zawsze odpowiednimi dla młodych kobiet, ale poszerzającymi horyzonty, książkami. Słowem - klimatem Kossakówki nie do podrobienia. Chłonęła ten świat całą sobą, rozwijała swój talent, budowała własną świadomość, powoli stawała się tą kobietą, która później poznajemy jako Magdaleną Samozwaniec właśnie.
Obok kobiety niezależnej, szczerej do bólu, z niezwykłą sprawnością operującą słowem znajdziemy w tej książce także kobietę doświadczoną przez los. Kobietę, której wojna odebrała bliskich, którą skrzywdziła własna córka Reksa, brat Jerzy Kossak, a później także jego córka Gloria. Na szczęście Magdalena wyszła z tych opresji cało, z wielką determinacją walcząc o dobre imię rodziny Kossaków. Choć za zmarłą przedwcześnie siostrą Marią nie przestała tęsknić aż do swojej śmierci.
Od Magdaleny
Trzymajmy się! to także skarbnica niestarzejących się prawd o nas samych. W szczególności o naszych przywarach, braku zaangażowania, sztuczności, łatwości przystosowywania się do pospolitego, nie wymagającego wysiłku życia, braku poszanowania dla historii i literackiej spuścizny. Samozwaniec była doskonałą obserwatorką rzeczywistości, odnoszę wrażenie, że w swoich czasach widziała więcej i dalej niż współcześni jej ludzie. Dlatego otaczała się osobami, z którymi mogła prowadzić konstruktywne, inteligentne rozmowy, znalazła partnera, z którym doskonale się rozumiała. Z takim wsparciem i wrodzonym talentem do opisywania świata wypracowała swój oryginalny styl, który mnie osobiście podoba się coraz bardziej z każda kolejną przeczytaną książką jej autorstwa. Spostrzeżenia Samozwaniec to niezwykle wnikliwe studium człowieka, jej komentarze nie były głoszone pod publikę, ale wynikały z nie zawsze popularnych poglądów pisarki, stawiane przez nią tezy i wyciągane wnioski pozostają ponadczasowe niezależnie od czasów, w których się po nie sięga. A gdy to wszystko zostanie podane z lekkością i humorem - czyta się wręcz samo, ale jednocześnie na długo pozostaje w głowie.
Warto
Zdecydowanie warto sięgnąć po Trzymajmy się!, ale nie tylko po ten tytuł. Ja miałam przyjemność czytać także Tylko dla kobiet oraz Tylko dla mężczyzn, które także bardzo polecam. Te książki to doskonały sposób na nabranie dystansu do tego, jacy jesteśmy czy bywamy, na znalezienie w sobie miejsca na oddech i luz. Ponieważ wspomniałam już, że Magdalena Samozwaniec była bardzo płodną pisarką, wymienię na koniec jedynie kilka tytułów, jakie wyszły spod jej pióra, a które sama mam zamiar zdecydowanie przeczytać, jeśli tylko będę miała taką możliwość:
* Na ustach grzechu: powieść z życia wyższych sfer towarzyskich;
* Mężowie i mężczyźni;
* Królewna Śmieszka;
* Maria i Magdalena;
* Komu dziecko, komu? Powieść satyryczno-obyczajowa;
* Zalotnica niebieska;
jagna
Komentarze
Prześlij komentarz
Nie widzisz pozostawionego prze siebie komentarza? Spokojnie, to dlatego, że lubię czytać skierowane do mnie słowa jako pierwsza :)