Przejdź do głównej zawartości

2018: Przeczytałam

Przeczytane:

1. Arturo Perez-Reverte, Batalista, przełożyła Joanna Karasek, Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA, Warszawa 2007 - za takie powieści uwielbiam Pereza-Reverte. Ta książka to studium człowieka - reportera wojennego i malarza batalisty. Z jego wiarą w reguły chaosu. To próba odpowiedzi na pytanie, czy dzięki fotografii da się oddać prawdę o wojnie. "Batalista" zaczyna się mocnym akcentem, a jeszcze mocniejsze ma zakończenie. A pomiędzy nimi dostajemy pejzaż pięknie malowany słowem o sztuce, wojnie i ... życiu.

2. Paul Brannigan, Dave Grohl. This is a Call. Oto moje powołanie, tłumaczenie: Aleksandra Machura, Ewa Magiera, Mirko Kuflewicz, Wydawnictwo Sine Qua Non (SQN), Kraków 2013 - Dain Bramage, Screem, Nirvana, Foo Fighters, Queens of the Stone Age, Them Crooked Vultures. Wszystkie te zespoły łączy jedno nazwisko. Dave'a Grohla. "Najmilszego rockmana pod słońcem" i twórczego multiinstrumentalisty, który po prostu chce grać. Książka świetna, rzetelnie i ciekawie napisana. Czyta się ją dobrze i lekko, choć dużo w niej zdecydowanie trudnych tematów. To próba ukazania muzyka najprawdziwiej jak to możliwe. Jak dla mnie - próba udana.

3. Colleen Hoover, November 9, tłumaczenie Piotr Grzegorzewski, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2016 - książka, którą czyta się błyskawicznie. Ona, On, jedna rocznica, która zmienia się w drugą, wypadek, tajemnica... a wszystko spięte klamrą niezwykłej miłości. To, co podobało mi się w książce Hoover (poza samą opowieścią oczywiście) to brak zbędnych wątków. Autorka stworzyła spójną i ciekawą fabułę. I tak sobie myślę, że jeszcze sięgnę po jej powieści.

4. Jane Austen, Duma i uprzedzenie, z angielskiego przełożyła Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2015 - książki Austen to dla mnie zawsze czytelnicza przyjemność. "Duma i uprzedzenie" to nie tylko studium różnych wcieleń miłości - jednej dojrzałej i kojącej dla dumnych charakterów, drugiej wrażliwej i łagodnej, a innej nierozsądnej i bardziej wyimaginowanej niż szczerej. To także studium przywar i otwarcie nazwanej głupocie ludzi, dla których pozory i stan majątku ważniejsze były niż życie w zgodzie z własnymi poglądami. W trzech słowach: intelektualna i emocjonalna uczta.

5. Nick Freeth, Cliff Douse, Mistrzowie gitary. Ilustrowane biografie 1900-2000, Wydawnictwo Olesiejuk, 2013 - jak tytuł wskazuje w książce znajdziecie krótkie i raczej oszczędne notki biograficzne wybranych gitarzystów, skonstruowane według jednego wzorca (info o dacie i miejscu urodzenia, czasie rozpoczęcia gry na instrumencie, muzyczne dokonania i powiązania, wpływ działalności na świat muzyki, data i okoliczności śmierci). Znalazłam kilka ciekawych muzyków, po których twórczość z pewnością sięgnę, ale całość oceniam raczej przeciętnie.

6. Rafał Wojaczek, Chodzę i pytam. Wybór wierszy, wybór i wstęp Ziemowit Fedecki, Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media, Warszawa 2002 - tom poezji Wojaczka, to nie jest książka do "połknięcia" na raz, czytałam ją w ciągu kilku podejść. Wiersze trudne, o nietypowej konstrukcji, bardzo ekspresyjnych, dosłownych, czasem wręcz brutalnych w swym tonie. Warto sięgnąć, by przekonać się jak wiele wcieleń ma poezja.

7.  Katarzyna Nosowska, A ja żem jej powiedziała..., Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2018 - pani Kasiu, kocham panią! Książka-petarda. Wypełniona nienachalną mądrością, bez moralizowania, nietuzinkowym humorem, celnymi puentami i niezwykłym zmysłem obserwacji. Że o plastyczności języka nie wspomnę. polecam bardziej niż bardzo. Sama będę do niej wracać z całą pewnością.

8. Aminatta Forna, Pamięć miłości, z angielskiego przełożył Andrzej Szulc, Wydawnictwo Albatros, A. A. Kuryłowicz, Warszawa 2014 - to nienachalna, a jednocześnie bardzo wciągająca, wielowątkowa opowieść, w trakcie której pojawiamy się jako obserwatorzy w życiu Kaia, Adriana i Eliasa. Nie ma jednego, głównego bohatera, autorka w niezwykły sposób splotła losy wszystkich postaci (choć na początku wydawało się, że będą to zupełnie odrębne historie lekarzy i niektórych z ich pacjentów). W powieści znajdziemy cały wachlarz uczuć, emocji i stanów: smutek, pożądanie, odwagę, zobojętnienie, zdradę, wierność, poświęcenie, strach, koszmar wojny, nadzieję. Dowiemy się, czym jest prawdziwa przyjaźń, poczucie przynależności do społeczności i kraju oraz czym jest miłość (i pamięć o niej), której nawet śmierć nie jest w stanie wyznaczyć granicy. Bardzo polecam.

9. Brad Whitaker, Linkin Park. Wszystko jest hybrydą, Wydawnictwo In Rock, Czerwonak 2014 - książkę czyta się szybko. Znajdzie się w niej kilka "smaczków" dla fanów. Jednak gdy ja ją czytałam, nie opuszczało mnie wrażenie, że całość potraktowana została dość ogólnikowo i zachowawczo. Nie bije z książki ta energia i oryginalność, które niezaprzeczalnie są znakiem rozpoznawczym LP. Czuję niedosyt. Mam też zastrzeżenia co do samego wydania - sporo literówek oraz mało oryginalne fotosy, momentami wstawione w zupełnie niekorespondującym z tekstem miejscu, na niektórych trudno rozpoznać kto jest na zdjęciu, brak podpisów. Mogło być lepiej.


Obecnie czytam:

Lew Tołstoj, Anna Karenina, przełożyła Kazimiera Iłłakowiczówna, t. I - III, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1970.

Magdalena Samozwaniec, Trzymajmy się! Życiowe rady dla starych i młodych, zebrał i opracował Rafał Podraza, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2017.

Gary John Bishop, Unf*ck Yourself. Napraw się!, przekład Olga Siara, Insignis Media, Kraków 2018.


Komentarze